aksionet e tua të shpejta

Goditje nga brenda, njerëzit e Berishës: Të shkarkohet Basha

  E Publikuar on 27-06-2017 21:27
Goditje nga brenda, njerëzit e Berishës: Të shkarkohet Basha

Pas humbjes së thellë ka plasur lufta brenda Partisë Demokratike, pasi fillimisht 19 anëtarë të Kryesisë së PD, por më pas edhe të gjithë të përjashtuarit kërkojnë ‘kokën’ e Lulzim Bashës.
 
Mes shumë demokratëve që kërkojnë shkarkimin e Lulzim Bashës është edhe dhëndri i ish- kryeministrit Sali Berisha.
 
Ata fajësojnë Bashën si përgjegjës kryesor për humbjen e thellë, ndërsa shtojnë se vendosi listën në shkelje të normave statutore duke hequr përdhunshëm simbolet e PD dhe mbjellë përçarje.
 
Basha bëri një fushatë për Listën Basha duke mos reflektuar asnjë nga shqetësimet dhe kauzat kryesore të opozitës si kriminalizimi i parlamentit dhe administratës, droga, koncesionet etj dhe në përputhje të plotë me fushatën e PS.
 
Prandaj, Kryetari i PD Lulzim Basha si përgjegjësi i kësaj humbjeje duhet të japë dorëheqjen për t'i hapur rrugë rinovimit të PD dhe bashkimit sa më të gjerë të saj’
 shprehet ata në letër. 

Në listë janë shtuar edhe Genc Ruli, Ridvan Bode, Majlinda Bregu dhe të gjithë ish-deputetët e përjashtuar nga Basha, por edhe anëtarë të Këshillit Kombëtar të PD. 

Ndërkohë që nga momenti në moment Lulzim Basha ka njoftuar se do të dalë në një deklaratë për mediat nga selia e PD.

Deklarata e 19 firmëtarëve
Tani që përfundoi numërimi i çdo kutie të këtij procesi zgjedhor të vështirë dhe të ndotur nga paratë e pista të drogës dhe kërcënimeve të papranueshme për një shoqëri të lirë, dëshirojmë që në radhë të parë të falenderojmë komisionerët dhe numëruesit e PD që kanë qenë heronj, dinjitozë dhe qëndrestarë në këto momente të vështira për PD dhe procesin zgjedhor.
 
Humbja e thellë e PD në këto zgjedhje na detyron marrjen përsipër të përgjegjësive. Lulzim Basha kryetari i PD është përgjegjësi kryesor i kësaj humbjeje.
 
Për më tepër Kryetari i Partisë ka marrë përsipër personalisht, në shkelje të normave statutore hartimin e listës së deputetëve dhe programin e fushatës, duke hequr përdhunshëm simbolet e PD dhe mbjellë përçarje të pamerituar me etiketimet "ky është i republikës së vjetër deri tek 22 vjeçaret e FRPD".
 
Basha bëri një fushatë për Listën Basha duke mos reflektuar asnjë nga shqetësimet dhe kauzat kryesore të opozitës si kriminalizimi i parlamentit dhe administratës, droga, koncesionet etj dhe në përputhje të plotë me fushatën e PS.
 
Prandaj, Kryetari i PD Lulzim Basha si përgjegjësi i kësaj humbjeje duhet të japë dorëheqjen për t'i hapur rrugë rinovimit të PD dhe bashkimit sa më të gjerë të saj!


LISTA
Arben Skënderi
Avenir Peka
Edith Harxhi 
Edvin Kulluri 
Endira Bushati
Fabian Topollaj
Gent Malko
Grigels Muçollari
Gjergj Lezhja
Jamarbër Malltezi
Julian Deda
Juela Meçani 
Leonard Olli 
Ledina Aliolli 
Mirgen Lata
Valbona Mezini
Suzana Guxholli
Tomorr Alizoti
Lista e dytë
Besnik Mustafaj
Gjergj Lezhja
Tomorr Alizoti
Julian Deda
Leonard Olli
Zana Guxholli
Majlinda Bregu
Genc Ruli
Ridvan Bode
Armand Teliti
Astrit Patozi
Keltis Kruja
Agron Musaraj
Igli Cara
Ardian Kollozi
Rajmond Hoxha
Eleina Qirici
Gjergji Papa
Bedri Hoxha
Roland Keta
Kreshnik Bozho
Gent Minarolli
Mirgen Lata
Shrefedin Shehu
Fabian Topollaj
Grigels Mucollari
Arieta Keci
Andi Permeti
Kozma Dashi
Ferdinand Shehu
Roland Keta
Dashnor Sula
Shaban Memia
Arqile Gorea
Artur Shehu
Vasillaq Ndreko
Ermira Qosja
Luter Nuraj
Atird Hoxha
Viktor Bezhani
Gjovalin Bzheta
Edi Vecani
Vilson Haxhiraj
Agron Hasanbasha
Mirela Mucaj
Remzi Haxhiu
Bedri Luku
Iriat Hyka
Mirela Hasanaj
Ilia Milo
Artur Ajazi
Edlira Jakova
Renato Preza
Koco Bello
Valter Miza
Ramadan Hoxha
Genci Doci
Ilir Laci
Bedri Mihaj
Florian Dani
Vasillaq Ngresi
Nexhmi Dokollari
Ermir Petriti
Demir Gjana
Spartak Shaholli
Armand Cenolli
Aurel Agolli
Ilir Kondi
Ndue Paluca
Guri Tatari
Ilir Krosi
Kristo Cipa
Nexhmie Xhuveli
Vasil Milo Rrapo

Hapi 1. Shko dhe komento

shko dhe komento UDHËZIM: Mundohu të komentosh brënda 24 orëshit të parë të publikimit.

Hapi 2. Kopjoje këtu dhe fito pikë

Kopjoje dhe vendose komentin tënd këtu, për ta ndarë atë me ne dhe të fitosh pikë.